Menu
Rośliny

Fikus (Ficus)

Dzisiejszy zielony bohater to stały mieszkaniec polskich balkonów i parapetów. Jego wymagania są nieco wyższe od pozostałych popularnych roślin doniczkowych, ale bez paniki… nawet po słabszym okresie nasz podopieczny może zadać szyku na Instagramie.

I choć królewicz wolałby być nazywany dumnie brzmiącym figowcem, to właśnie określenie fikus jest najczęściej wobec niego stosowane. 

Podlewaniewystarczy raz w tygodniu, uwielbia częste prysznice w postaci zraszania liści
Nasłonecznieniestanowisko umiarkowanie jasne, światło rozproszone, najlepiej czuje się przy oknie wschodnim lub zachodnim
Dzieciroślina toksyczna, niebezpieczna dla małych dzieci 
Zwierzętatrujący dla kotów i psów
Trudność uprawyprosty w uprawie, ale potrafi być kapryśny

Spis treści

Powrót do fikusowych korzeni

Figowce pochodzą z tropikalnych regionów Azji, Australii oraz zachodniej części Afryki. Naturalnie występują w klimacie bardzo ciepłym i wilgotnym. Spośród kilkuset wyróżnionych gatunków, jeden z nich możemy spotkać dziko rosnąco w Polsce. Zalicza się on do efemerofitów, czyli roślin obcego pochodzenia, które zostały przypadkowo przeniesione z dalekich obszarów. Okazy te najczęściej rosną w pobliżu miejsc, w których następował przeładunek towarów, takich jak porty, czy dworce kolejowe. Kolejnym, często stosowanym określeniem na fikusa jest rubber tree plant. Nie bez powodu. Aż po dzisiaj z dużych liści rośliny pozyskuje się cenny kauczuk.

Fakt: Osoby dorosłe to niestety niejedyni wielbiciele fikusów. Dorodne i piękne liście rośliny potrafią zainteresować zarówno raczkujące maluchy, jak i ciekawskie zwierzaki. Ze względu na zawarte w liściach toksyczne substancje, fikus powinien stać w takim miejscu, które jest poza ich zasięgiem. 

Krótki przewodnik po najbardziej znanych rodzajach 

  • Jego wysokość Fikus Benjamin

Najczęściej spotykanym figowcem w polskich domach jest fikus benjamin. W naturalnym środowisku drzewo to osiąga nawet 35 metrów wysokości. Botanicy stworzyli karłowate odmiany, które wprost idealnie pasują na parapet. Cechą charakterystyczną beniaminka są drobne listeczki, których nie spotkamy u pozostałych odmian rośliny. Na wiosnę fikusa benjamina można śmiało przycinać, dzięki czemu nabierze pożądanej objętości. Istnieją dwa sposoby kształtowania korony drzewka. W technice “fikus na wąsko” wystarczy przyciąć boczne pędy, dzięki czemu otrzymamy zjawiskowy zielony słupek. Drugi popularny sposób “fikus na okrągło” polega na corocznym formowaniu liści rośliny nadając jej okrągły, regularny kształt. Z czasem uzyskamy piękną, gęstą koronę.

  • Fikus sprężysty, amator napojów wyskokowych

W wesołej, zielonej gromadce należącej do każdego prawdziwego ogrodnika absolutnie nie może zabraknąć fikusa sprężystego. Jest to druga najchętniej uprawiana odmiana wśród figowców, a to wszystko za sprawą jego dużej odporności na zaniedbania. Dorosły ficus elastica, bo tak brzmi jego naukowa nazwa, posiada duże, mięsiste liście, które powinny być regularnie przecierane mokrą ściereczką najlepiej nasączoną piwem zmieszanym z wodą w stosunku 1:1. Słyszeliście kiedyś o innym zielonym agencie z takimi wymaganiami? Potraktowanie rośliny tym trunkiem sprawi, że będzie się ona pięknie błyszczeć, a dzięki cennym substancjom znajdującym się w słodzie i chmielu, zacznie szybciej rosnąć. Jednym z najpiękniejszych odmian fikusa spreżystego jest fikus elastica variegata charakteryzujący się szaro-zielonymi liśćmi o białym lub żółtym obrzeżeniu przypominającym przebarwienia. Bez obaw. Oryginalnie wyglądające, niekiedy powiększające się plamy nie są oznaką choroby. Jest to cecha zupełnie naturalna dla tego właśnie fikusa 🙂

  • Fikusowe drzewko bonsai

Niewiele osób wie, że bonsai to nie nazwa konkretnego rodzaju drzewka, a złożona sztuka miniaturyzowania roślin, w której efekcie otrzymujemy specyficznie wygięty okaz. Do jednych z nich należy fikus tępy, który dzięki temu, że posiada korzenie przypominające żeń-szeń jest również określany jako ficus gingseng. Ten rodzaj figowca, podobnie jak reszta drzewek hodowanych zgodnie ze sztuką bonsai, powinno się trzymać w szerokiej, ale płytkiej doniczce. Właśnie ten zabieg sprawia, że roślina staje się powyginana we wszystkie możliwe strony, dzięki czemu nie sposób przejść obok niej obojętnie.

  • Fikus dębolistny lyrata

Figowiec liriolistny, bo tak brzmi jego druga, często używana nazwa, nie jest tak chętnie uprawianym fikusem w polskich domach jak poprzednie odmiany. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie należy do typowych roślin doniczkowych. Ze względu na swoje duże rozmiary (osiąga nawet do 5 metrów wysokości), powinien stać jedynie w przestronnych, wysokich pomieszczeniach. Nazwa fikusa dębolistnego nawiązuje do charakterystycznego wyglądu jego liści, przypominające te, które należą do jego dużo większego brata – dębu 🙂

Miejsce

 Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/782711610222539966/

Leaf me alone! Tak brzmiałoby pierwsze zdanie wypowiedziane przez fikusa, gdyby tylko potrafił mówić. Niestety nie został obdarowany tą umiejętnością, więc swoje niezadowolenie spowodowane obracaniem, dotykaniem i przestawianiem w inne miejsce wyraża poprzez utratę liści. Jeśli chcemy, żeby z naszej roślinki cokolwiek zostało, unikajmy tych czynności. 

Fikusy potrafią być niezdecydowane. Źle znoszą zbyt silne słońce, ale jednocześnie nie lubią, gdy dociera do nich za mało światła. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku niezadowolenie poznamy po opadających i zmieniających kolor na żółty liściach. Fikus chciałby abyśmy znaleźli dla niego miejsce przy oknie wychodzącym na wschód albo zachód. Zielony królewicz z początku będzie niepocieszony, jeśli takiego nie mamy, ale z pewnością dobrze poradzi sobie również w pomieszczeniu, gdzie okna otwierają się na południową część. Wystarczy go tylko umieścić nieco bardziej w głębi mieszkania, a następnie nie ruszać!

Rada: Z powodu nocnego czerpania tlenu oraz zamieniania go w dwutlenek węgla przez fikusy nie zaleca się stawiania dużej wielkości okazów w sypialni. Nie martwcie się, jest wiele innych roślin, które potrafią przynieść śpiącym właścicielom same korzyści, np sansewierie. 

Woda

W kwestii podlewania, pielęgnacja fikusa nie różni się znacznie od innych popularnych roślin doniczkowych. Częstotliwość wodnych rytuałów powinna być uzależniona od poziomu wilgotności w pomieszczeniu, w którym znajduje się roślina oraz od intensywności padającego na nią światła słonecznego. Zakładając, że roślina stoi w rozproszonym świetle oraz że dom jej właściciela nie znajduje się gdzieś pośrodku pustyni, z pewnością wystarczy podlewanie raz na tydzień. Upewnij się, że już nadszedł ten czas, poprzez włożenie palca w ziemię na głębokość kilku centymetrów. Sucha gleba oznacza, że roślina jest spragniona i musimy ją podlać. Do tego zabiegu najlepiej używać wody o temperaturze pokojowej. Podczas opieki nad fikusem bacznie obserwujcie jego liście. Jeśli zauważymy, że coś złego się z nimi dzieje, na przykład żółkną, powinniśmy zmienić częstotliwość nawadniania, a to wbrew pozorom nie jest łatwe. Zmiana koloru może być skutkiem zarówno zbyt obfitego, jak i skąpego traktowania rośliny wodą.

Ziemia

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/260997740889533731/

W tej kwestii figowiec potrafi być naprawdę kapryśny. W odróżnieniu od uprawy aloesu, skrzydłokwiatu, czy zamiokulkasa posadzenie fikusa w nieodpowiadającej mu ziemi może doprowadzić do znaczącego pogorszenia się jego stanu. Figowiec życzy sobie przebywanie jedynie w żyznej, zawierającej dużą ilość próchnicy i substancji odżywczych glebie. Najlepiej jakby była ona wymieszana z dodatkiem torfu i ziemią kompostową, uroczo nazywaną krowieńcem. Fikus uwielbia takie wiejskie klimaty, ale jak można się spodziewać, większość właścicieli wręcz przeciwnie. Nikt nie mówił, że ze wszystkimi doniczkowymi roślinkami będzie łatwo. Opiekun nie może również zapomnieć o obdarowaniu zielonego królewicza odpowiednim drenażem, w innym wypadku powietrze nie będzie docierało do korzeni fikusa, a co za tym idzie, odmówi on posłuszeństwa. 

Rozmnażanie

Fakt: Wszystkie gatunki figowca posiadają sok mleczny, popularnie określany lateksem, który po kontakcie ze skórą może wywołać reakcję alergiczną.

Jeśli chcemy, aby nasze drzewko było piękne i zdrowe oraz żeby wydało na świat równie dorodne potomstwo, musimy pamiętać o jego stałym dokarmianiu. Dobrze się na to przygotujcie, bo fikusy to prawdziwe żarłoki. Nie wystarczy posadzenie go w żyznej przepuszczalnej ziemi. Konieczne jest dostarczanie mu nawozów mineralnych, które są dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Zabieg ten wykonujemy aż raz na miesiąc! Pilnujmy jednak, aby nie działo się to częściej, ponieważ możemy doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń korzeni rośliny. Sam proces rozmnażania fikusa nie jest skomplikowany, ale z pewnością wymaga cierpliwości. Odciętą gałązkę wkładamy do naczynia z wodą po wcześniejszym usunięciu liści znajdujących się w jej dolnej części. Dokładnie z tych miejsc po mniej więcej czterech tygodniach zaczną wyrastać piękne korzonki, które wystarczy przesadzić do doniczki z przepuszczalną, bogatą w próchnicę ziemią. I gotowe!

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/531354456034234078/

Czy jest na sali lekarz? 3 najczęściej występujące dolegliwości fikusów

  1. Fikus głodny, fikus zły

Niedokarmiona roślina, której właściciel dostarcza zbyt małej ilości wymaganych składników odżywczych, będzie mieć dużo mniejsze i bledsze liście. Podobnie jak u ludzi, uboga dieta sprawia, że fikus ma obniżony nastrój objawiający się głównie opadaniem dolnej partii liści. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne, comiesięczne nawożenie rośliny.

  1. Powolny wzrost i opadanie liści

Fikusy świetnie się czują w świetle reflektorów, co dobrze widać na wykonanym im zdjęciach. Poza tym rośliny te uwielbiają regularne prysznice oraz coroczne wizyty u fryzjera. Zaniedbany fikus to bardzo smutny widok. Zła wiadomość jest taka, że wcale nie jest ciężko go do takiego stanu doprowadzić. Roślina wymaga stałej opieki oraz wnikliwej obserwacji. Zarówno złe oświetlenie, nieodpowiednia ilość wody, jak i błędnie dobrana ziemia sprawi, że roślina zacznie marnieć, dlatego tak ważne jest, aby przy pielęgnacji fikusa mocno przywiązywać uwagę do każdego z jej etapów.

  1. Co robić, żeby fikus nie wyłysiał do reszty?

O tym, czy fikus jest szczęśliwy, bardzo często świadczy wygląd i stan jego liści, a jeśli coraz większa ich ilość znajdywana jest przez nas na podłodze, możemy mieć pewność, że z drzewkiem dzieje się coś złego. Fikusy wyjątkowo gwałtownie reagują na nieodpowiednią pielęgnację poprzez zrzucanie liści. Unikajmy przenoszenia pacjenta z miejsca na miejsce, przelewania oraz wystawiania na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych.

Fikus palaczom mówi stanowcze nie!

Na naszym blogu nie raz mogliście spotkać się z opisem magicznych roślinek, które mają zdolność pochłaniania rozmaitych szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu. Fikus jest jedną z nich, ale ponadto potrafi kumulować niezwykle szkodliwe dla zdrowia smoliste związki znajdujące się w dymie papierosowym. Trzeba przyznać, że bardzo tego nie lubi, a po każdej imprezie zorganizowanej przez jego towarzyskiego właściciela w mieszkaniu, musi odchorować, co łatwo poznać po brzydkich, brązowych zmianach pojawiających się na jego liściach.

Wystarczy odrobina teorii i opieka nad fikusem staje się prosta jak bułka z masłem! Nie zapomnijcie w komentarzach pochwalić się efektami. 🙂

No Comments

    Leave a Reply