Menu

Do urlopu jeszcze dłuuuugo, a wy już tęsknie wizualizujecie sobie seksowną opaleniznę, słomkowe kapelusze i drinki z parasolką? Nie ma co czekać, lećcie do botanicznego i stwórzcie rajski klimat w waszym salonie, organizując sobie całoroczne wakacje pod palmą. A przy okazji poprawicie jakość powietrza w domu.

Palmy to prawdziwe rekordzistki w walce ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami.

Podlewaniedwa razy w tygodniu plus częste zraszanie
Nasłonecznieniekażdy znajdzie coś dla siebie
Zwierzętabezpieczne dla zwierząt
Trudność uprawyłatwa, wiele wybaczy

Spis Treści

 1. Pochodzenie palm
 2. Gdzie trzymać palmę
 3. Podlewanie palmy
 4. Jaka ziemia dla palmy
 5. Jak rozmnażać palmę
 6. Rodzaje palm
 7. Choroby palm

Pochodzenie palm

Palmy to temat długi i szeroki. Do tej rodziny należy ponad 2 tysiące gatunków rozsianych po wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej. Rosną od Karaibów po Azję, w Afryce, Australii, Stanach Zjednoczonych, a nawet w niektórych regionach Europy i Kanady. Jednak najlepiej czują się w tropikalnym klimacie Ameryki Południowej i Środkowej. To właśnie tam rosną najwyższe gatunki palm, dorastające nawet do 60 metrów wysokości.

Palmy w środowisku naturalnym przyzwyczajone są do wysokiej wilgotności powietrza, dużej ilości słońca i ciepełka. Nie są jednak bardzo wybrednymi roślinami i zniosą pewne niedogodności, a niektóre gatunki dobrze czuć się będą nawet w miejscach zacienionych. Dlatego przed zakupem spójrzcie na Mały przewodnik po świecie palm, żeby dobrać gatunek odpowiedni do Waszych potrzeb i możliwości.

Miejsce

Pora rozprawić się z bohaterami irytujących pocztówek od znajomych i wpakować ten symbol drogich wakacji do doniczki. Tylko gdzie ją postawić? Palmy najlepiej czują się w ciepłych i słonecznych pomieszczeniach, jednak nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia. Dość dobrze znoszą również wahania temperatur, jednak najlepiej będą rosnąć w temperaturze 21-23 stopni (zimą nie niżej niż ok 18). Co więcej palmy lubią dużo świeżego i wilgotnego powietrza, dlatego w lecie poleca się wynosić je do ogrodu. Żeby nie zafundować swojemu podopiecznego szoku, na początku ustawcie je w cieniu i dopiero po paru tygodniach przestawcie na miejsce docelowe.

palma
Żródło: https://unsplash.com/photos/fIoQ-aRycys

W wyniku niszczenia lasów tropikalnych i spadku bioróżnorodności, część gatunków palm w środowiskach naturalnych objęta jest ścisłą ochroną. Sytuacja ta ma miejsce np. w przypadku modnej ostatnio palmy hawajskiej Brighamia insignis, dlatego rośliny dostępne w sprzedaży, pochodzą zwykle ze sztucznej hodowli.

Woda

Większość domowych palm wymaga regularnego i obfitego podlewania. Zbyt sucha ziemia uśmierca młode korzenie, doprowadzając do osłabienia roślin. Przygotujcie się, że w letnie miesiące będziecie musieli fundować drinka swoim palmom więcej niż 2 razy w tygodniu. Zimą zaś ograniczcie podlewanie i sięgajcie po konewki tylko wtedy, gdy ziemia na głębokości ok 4 cm od powierzchni jest zupełnie sucha.

Rada: Latem warto zafundować palmie prysznic i wynieść ją na ciepły deszcz. Uważajcie tylko by zbyt silny wiatr nie połamał delikatnych łodyg!

Oprócz podlewania, niezwykle istotną czynnością jest regularne zraszanie tych pięknotek odstaną wodą. W miesiące letnie najlepiej ustawcie zraszacz przy doniczce i zapewnijcie swojej roślinie delikatny deszczyk każdego poranka. Ten uniwersalny zabieg pielęgnacyjny przydaje się nie tylko palmom, ale większości roślin domowych, dlatego spryskiwacz powinien być podstawowym elementem wyposażenia każdego domowego ogrodnika! Zraszanie to czysta przyjemność dla roślin, a przy tym potrafi być bardzo relaksujące.

Raz na 3-4 tygodnie należy przemywać liście morą szmatką, żeby pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń. Nie zaleca się jednak nabłyszczania liści palm.

Ziemia

Rada: Raz na 3-4 miesiące porządnie przepłuczcie ziemię, usuwając z niej nadmiar soli i nawozu. Jeśli wasza palma stoi w doniczce z dziurą, ustawcie roślinę pod prysznic i przez parę minut przepuszczajcie przez ziemię wodę, pozwalając jej swobodnie wyciekać.

Ze względu na specyficzną budowę korzeni, palmy należy sadzić w wysokich i stabilnych, ale niezbyt szerokich doniczkach. Palmy należą do roślin o wrażliwych korzeniach, dlatego zaleca się ich przesadzanie dopiero w momencie, gdy korzenie „rozsadzają” doniczkę. Podłoże dla palm powinno być próchnicze z dodatkiem torfu – takie gotowe mieszanki można bez problemu kupić w sklepach ogrodniczych. Bardzo ważny jest drenaż, a ziemię najlepiej uzupełnić żwirkiem, który zapewni wystarczającą przepuszczalność i zapobiegnie zalaniu rośliny.

Rozmnażanie

Sposób rozmnażania palm różni się mocno w zależności od konkretnego gatunku. Podczas gdy większość rodzajów palm rozmnaża się z nasion, niektóre wymagają w tym celu użycia pędów bocznych, sadzonek wierzchołkowych czy nawet kawałków pnia. Cechą wspólną wielu gatunków palm jest to, że do rozmnażania potrzebują wysokiej temperatury, dlatego najlepszym momentem na powiększenie rodziny jest dla nich wiosna lub lato.

Źródło: https://www.pexels.com/photo/
green-leafed-plant-3126442/

Mały przewodnik po świecie palm

Owszem, palmy lubią ciepłe i słoneczne stanowisko, jednak nie traćcie nadziei, jeśli w waszym mieszkaniu światło musicie zapalać już koło 13.00, macie na koncie parę uśmierconych roślin i raczej jesteście na bakier z regularnym podlewaniem. Nie będzie łatwo, ale nie wszystko stracone! Poniżej znajdziecie małą ściągawkę z tropikalnego świata palm, w której dowiecie się, które gatunki najlepiej będą pasowały do Waszych możliwości oraz co dolega Waszej palmie.

Palma palmie nierówna

 1. Kencja (howea forsteriana) – ta elegantka znosi ciemne pomieszczenia i nie potrzebuje wiele wody do pełni szczęścia. Dlatego szczególnie uważajcie, żeby jej nie przelać! Przemoczone korzenie kencji to pierwszy krok do przeziębienia. Ta pochodząca z Australii ślicznotka jest łatwą w uprawie i niewymagającą rośliną. Nawet lekko zaniedbywana potrafi przeżyć w doniczce nawet kilkadziesiąt lat i urosnąć na ponad 2 metry. Najlepiej czuje się w stałej temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza i regularnie zraszana miękką wodą.
 2. Chamedora wytworna (chamedorea elegans), zwana również palmą koralową– tak jak jej wyższa siostra, chamedora toleruje ciemniejsze pomieszczenia, jednak ta z kolei uwielbia porządne drinki. Podlewajcie ją obficie, a odwdzięczy się gęstą i zachwycającą fryzurą. W doniczkach palma koralowa dorasta do ok. 1,5 metra, a za dobrą opiekę obsypie Was kwiatami, które pojawiają się po ok. 3-4 latach. Rośnie dosyć wolno wypuszczając 3-4 liście rocznie.
 3. Rapis wyniosły (raphis excelsa), zwany również palmą biczową – to zdecydowanie najwdzięczniejsza z tych tropikalnych piękności. Dobrze znosi postawienie w ciemnym kącie, a także skąpe podlewanie. Nie obrazi się nawet jak przesadzicie i od czasu do czasu jej korzenie postoją w wodzie. Czy może być lepiej? Może! Rapis wyniosły należy do roślin najskuteczniej oczyszczających powietrze z zanieczyszczeń. Zdecydowanie polecamy!
 4. Areka (chrysalidocarpus lutescens) – piękna palma o wysokich łodygach, z których gęsto wyrastają jasnozielone, pierzaste liście. Za młodu rosną one pionowo w górę, żeby z upływem czasu powoli się wyginać, tworząc prawdziwą kaskadę zieleni. Lubi jasne stanowiska i codzienne zraszanie odstaną wodą. Rośnie powoli, osiągając maksymalnie 1,5 metra wysokości. Swoją popularność zawdzięcza m.in. IKEI, gdzie dumnie prezentuje się koło sióstr: kencji i chamedory.
 5. Daktylowiec (phoenix) – wygląda świetnie zarówno w dżungli, przestronnym salonie, jak i w i na skrzyżowaniu głównych ulic w mieście. Tak, tak dobrze kojarzycie, to właśnie plastikowy kuzyn daktylowców dumnie ozdabia Rondo gen. Charles’a de Gaulle’a w Warszawie. Jednak, żeby wasz daktylowiec dorównał rozmiarami dziełu artystki Joanny Rajkowskiej musi minąć wieeele lat. Daktylowce należą do wolno rosnących roślin, wytwarzających gruby pień zwany kłodziną, na którego szczycie wyrastają długie, jasnozielone liście. Do najczęściej uprawianych gatunków zalicza się daktylowca kanaryjskiego – rośnie on wolniej od swojego rodzeństwa i jest wyjątkowo wytrzymały.

Czy jest na sali lekarz?

Najczęstszym objawem niezadowolenia z życia są u palmy suche i żółknące (lub brązowiejące) liście. Jeśli zastanawiacie się dlaczego liście palmy żółkną lub pojawiają się na nich brązowe plamy, powodów mogło być kilka:

 1. Niedostateczne lub nadmierne podlewanie

Jeśli nie uda nam się zachować balansu, palma zacznie protestować we właściwy sobie sposób, wysuszając liście i zmieniając ich kolor. Liście wysychają i żółkną z powodu niewystarczającego nawodnienia, ale przesada w drugą stronę też może okazać się dla nich zgubna. Zbyt wilgotna gleba powoduje u palm dyskomfort i może prowadzić do gnicia liści, które przybierają kolor brązowawy.

 1. Niewłaściwa temperatura i nasłonecznienie
Źródło: https://www.pexels.com/
photo/potted-palm-plant-2904979/

Pożółkłe lub brązowiejące liście mogą pojawić się także w skutek zmarznięcia palmy lub braku światła. Palma zaczyna wtedy tęsknić do swojego naturalnego środowiska i okazuje wszystkim swoje niezadowolenie. Powinniśmy czym prędzej przestawić nasza roślinę w bardziej nasłoneczniony kąt, który przypomni jej rodzinne strony. W przypadku znacznego osłabienia palmy nie zaszkodzi też zaaplikować jej kuracji w postaci dodatkowego nawozu. Gdy natomiast przesadzimy w drugą stronę i palma zostanie poparzona słońcem, wtedy liście przybrać mogą brązowawy kolor.

Niezależnie od przyczyny osłabienia liści, gdy widzimy, że ucierpiały one bardzo mocno, zmieniły kolor i niewiele wskazuje na poprawę, najlepiej będzie je obciąć. Jak brutalne by to nie było, na dłuższą metę roślina doceni nasze zdecydowanie, gdyż nie będzie musiała marnować cennej energii n próby odratowanie uszkodzonych liści.

Niekiedy zeschnięte są tylko końcówki liści, które poza tym wyglądają na zdrowe. W takich przypadkach zazwyczaj palma nie jest dostatecznie nawilżona. Powinniśmy ją obficie podlać, ale co równie ważne, zapewnić jej większą wilgoć przez regularne zraszanie spryskiwaczem.

 1. Atak paskud

Innym zagrożeniem, które czyha na palmy jest ryzyko zachorowania na grzybice i inne choroby skutkujące plamami na liściach palmy. Ryzyko to wzrasta w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z rośliną, na przykład w skutek ekspozycji na zbyt silne światło słoneczne lub „stania” korzeni w wodzie.

W przypadku chorób grzybowych palm po zewnętrznej stronie liści zaobserwujemy żółte plamki, natomiast od spodu, po wewnętrznej stronie plamki będą miały kolor brunatny. Gdy rozpoznamy u naszej palmy objawy grzybicy, znów należy sięgnąć po radykalne środki i pozbyć się najmocniej skażonych liści, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Następnym krokiem powinno być zaopatrzenie się w odpowiedni środek grzybobójczy do palm, który powinniśmy bez trudu dostać z sklepach ogrodniczych. Spryskanie palmy preparatem według instrukcji producenta powinno rozwiązać problem.

Inne często spotykane choroby palm to tzw. przędziorek i wełnowiec. Jeżeli zaobserwujemy „nitki” pod liśćmi, a na ich powierzchni pojawią się srebrne plamy, najpewniej mamy do czynienia z przędziorkiem, który pojawia się, gdy palma nie ma zapewnionej odpowiedniej wilgotności. Kulki „waty” pojawiające się pomiędzy liśćmi świadczą natomiast o obecności innego potworka – wełnowca. Obie paskudy zwalczyć możemy specjalnymi preparatami dostępnymi w sklepach ogrodniczych i specjalistycznych sklepach ochrony roślin.

Dajcie znać w komentarzu jakie są Wasze doświadczenia z palmami! 🙂

No Comments

  Leave a Reply