Menu
Rośliny

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty to jedne z ulubieńców hodowców roślin domowych i prawdziwe celebrytki. Wymienione przez NASA jako jedne z 10 najlepiej oczyszczających powietrze roślin, są łatwymi w uprawie i wdzięcznymi roślinami.

Jak na gwiazdy przystało czasami zachowują się jak drama queens, jednak wybaczą niejedno zaniedbanie, a za dobre traktowanie odwdzięczą się czystym, przefiltrowanym powietrzem w naszym mieszkaniu. Mało kto wie, że skrzydłokwiaty dobrze czują się dobrze nawet jako rośliny do akwarium!

Podlewanieraz w tygodniu, lubi wilgoć
Nasłonecznienierozproszone światło
Zwierzętatrujące dla zwierząt
Trudność uprawydrama queen, ale wiele wybaczy

Spis Treści

 1. Pochodzenie skrzydłokwiatu
 2. Gdzie trzymać skrzydłokwiat
 3. Kogo nie zostawiać sam na sam ze skrzydłokwiatem?
 4. Podlewanie skrzydłokwiatu
 5. Jaka ziemia dla skrzydłokwiatu
 6. Jak rozmnażać skrzydłokwiat
 7. Co sprawia, że skrzydłokwiat jest tak łatwy w pielęgnacji

Skrzydłokwiat niejedno ma imię. Skrzydłolist, white sail, closet plant czy z łaciny Spathiphyllum wallisii (nie próbujcie nawet zapamiętać) to niektóre z nich, jednak najbardziej rozpowszechniona nazwa tej ślicznotki to peace lily. Roślina ta, niemająca z prawdziwymi liliami wiele wspólnego, należy do rodziny Araceae i jest bliską kuzynką kalii (calla lily), bezwstydnie podkradającą od siostry piękne białe kwiaty i urocze imię.

Pochodzenie

Skrzydłokwiaty to rośliny obejmujące około 40 gatunków wywodzących się z tropików Ameryki Południowej i Środkowej oraz Południowej Azji. W warunkach naturalnych rosną w runach wilgotnych i gorących lasów równikowych, zakryte przed bezpośrednimi promieniami słońca przez wysokie drzewa. W domowych realiach uprawia się głównie odmianę Spathiphyllum wallisii osiągającą wysokość do ok. 30 cm o pięknych białych kwiatach przypominających kaptur.

skrzydłokwiat w doniczce
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/773071092266919961/

Rozkwit popularności i rozgłos wśród amatorów zieleni skrzydłokwiat zawdzięcza NASA. W 1989 roku agencja kosmiczna opublikowała listę “Rośliny domowe zmniejszające zanieczyszczenie powietrza” (Interior landscape plants for indoor air pollution abatement) do której należą m.in. bluszcz pospolity, sansewieria i nasz bohater – skrzydłokwiat. Publikacja poprzedzona była trwającym ponad 24 godziny eksperymentem, podczas którego rośliny poddane zostały testom pod kątem oczyszczania powietrza z trujących związków chemicznych, takich jak benzen, trichloroeten czy obecny m.in. w chemii gospodarczej i lakierach formaldehyd. Wyniki eksperymentu okazały się zaskakujące. Okazało się, że skrzydłokwiat w ciągu trwania testu przefiltrował powietrze usuwając z niego prawie 80% benzynu i 23% trichloroetenu. Za te niezwykłe wyniki odpowiedzialne są zawarte w glebie peace lily bakterie, które, aktywowane przez wzrost korzeni rośliny, zdolne są do biodegradacji toksycznych substancji chemicznych, obecnych m.in. w smogu.

Miejsce

Peace lilies preferują lekki półcień, z dala on bezpośredniego źródła światła. Dobrze tolerują sztuczne światło, będąc wdzięcznym towarzyszem w biurze. Krążą nawet legendy o skrzydłokwiatach rozwijających się w pomieszczeniach bez okien, jednak takie okrucieństwo jest mocno niewskazane… Najlepszym miejscem dla skrzydłokwiatów będzie kąt oddalony o ok. 2 metry od okna wychodzącego na północ lub zachód. Jeśli światło będzie za silne roślina zareaguje żółknięciem i brązowieniem liści. Jeśli za słabe – skrzydłokwiat nie będzie kwitnąć i straci białe kwiaty.

Rada: Brak kwitnienia należy do najczęściej spotykanych problemów w pielęgnacji skrzydłokwiatu. Jeśli tak się dzieje, należy przestawić roślinę w jaśniejsze miejsce i nawieźć. Być może wymaga ona odmłodzenia, brakuje jej wilgotności, a doniczka, w której stoi jest za duża (maksymalna średnica doniczki nie powinna być większa niż ok. 20 cm średnicy).

Co ciekawe, skrzydłokwiaty dobrze odnajdują się jako rośliny akwariowe. Zanurzone korzeniami w akwarium z rybami, pomagają utrzymać czystość wody i hamują rozrost glonów. Korzenie rośliny zapewniają schronienie rybom, a także dostarczają cennych witamin. Raz na jakiś czas warto odcinać usychające liście i usuwać martwe korzenie, aby cieszyć się zdrową i piękną rośliną. Skrzydłokwiat to roślina bagnista, dlatego nie sprawdza się całkowicie zanurzona pod wodą (dość szybko gnije), jednak zupełnie nie przeszkadza jej bezglebowa uprawa hydroponiczna. Skrzydłokwiat w akwarium to ciekawe urozmaicenie i nietypowa ozdoba (nie tylko dla rybek).

Kogo nie zostawiać sam na sam ze skrzydłokwiatem?

Mimo że nie są tak trujące jak ich imienniczki lilie, zbyt bliskie kontakty ze skrzydłokwiatami mogą być nieprzyjemne. W tkankach tych roślin znajdują się kryształki szczawianu wapnia – organicznego związku chemicznego, którego spożycie może wywołać pieczenie, świąd, skurcze, silne pragnienie, a nawet zaburzenie rytmu serca.

liście skrzydłokwiatu

Dlatego uważajcie, żeby nie zostawiać tych roślin sam na sam z:

 • kotami i psami – skrzydłokwiaty wymienione zostały przez stowarzyszenie ASPCA jako jedne z najpopularniejszych roślin domowych trujących dla kotów i psów. Zjedzenie liścia wywołuje u zwierzaka podrażnienie pyszczka i żołądka, a nieszczęśnik zaczyna machać głową i ocierać pysk. Szczęście w nieszczęściu, podrażnienia pojawiają się już po pierwszym ugryzieniu peace lily dlatego nawet najbardziej zawzięty kociak i psiak przeważnie się podda zanim roślina zdąży poważnie mu zaszkodzić.
 • wkładającymi-wszystko-do-buzi dziećmi
 • sąsiadką, której udało się zabić zamiokulkasa – jej na wszelki wypadek nie zostawiajcie sam na sam z niczym. Nigdy.

Rada: Właśnie staliście się dumnymi rodzicami kociaka, ale nie chcecie się pozbywać się ukochanego skrzydłokwiatu? Postawcie roślinę w trudno dostępnym miejscu a na jej podstawkę rozsypcie ziarna kawy. Choć trudno to sobie wyobrazić, zapach kawy jest skutecznym odstraszaczem – koty wprost go nie znoszą i wolą trzymać się z daleka. Obserwujcie jednak uważnie zachowanie zwierzaka, jeśli wydaje się zbyt zainteresowany zielonym towarzyszem, lepiej poszukajcie mu nowego domu (kotu, oczywiście …;))

Woda

W kwestii podlewania skrzydłokwiat należy do bardzo bezpośrednich roślin. Bez zastanowienia zaczyna panikować i opuszczać liście, co jest jasnym sygnałem nawet dla najbardziej zapominalskiego właściciela. Jednak bez obaw, mimo że Wasz skrzydłokwiat wygląda jakby przebiegło po nim stado dzikich koni, wystarczy mu pożądny drink i, jak na drama queen przystało, po godzinie będzie ponownie prezentował swe wdzięki.

Aby jednak uniknąć tego nieprzyjemnego widoku, podlewajcie skrzydłokwiaty średnio raz w tygodniu, uważając żeby utrzymywać glebę lekko wilgotną. Dobrym pomysłem jest również spryskiwanie liści co pomaga w zachowaniu wilgotności.

Rada: Skrzydłokwiaty są wrażliwe na chlor i fluor zawarte w wodzie. Jeśli miejski system wodociągowy jest silnie chlorowany, podlewanie roślin wodą bezpośrednio z kranu może doprowadzić do brązowienia liści. Żeby tego uniknąć, napełnijcie konewkę wodą, a następnie pozostawcie ją na noc przed podlaniem.

Ziemia

Skrzydłokwiaty nie mają specjalnych wymagań względem ziemi. Wystarczy uniwersalna ziemia doniczkowa z dobrym drenażem – ułożonym na dnie doniczki lub wymieszanym z ziemią. Jeśli chcecie zapewnić roślinie wyjątkowo sprzyjające warunki zainwestujcie jednak w żyzną próchniczną ziemię. Warto raz do roku przesadzić roślinę do nowej doniczki (robimy to na wiosnę), odświeżając glebę i dostarczając witamin.

Rozmnażanie

Peace lily rozmnaża się poprzez podział rozrośniętych roślin przy okazji wiosennego przesadzania. Do osobnych doniczek sadzimy podzielone kłącze roślin (tak, aby każda sadzonka miała parę liści). Przez parę miesięcy od rozmnożenia należy wstrzymać się z nawożeniem.

Czterogwiazdkowa roślina – co sprawia, że skrzydłokwiat jest tak łatwy w pielęgnacji

skrzydłokwiat zbliżenie
 • Bezpośredniość  – w przypadku skrzydłokwiatu nie musicie się martwić o nieporozumienia. Roślina ta wysyła bardzo jasne sygnały – kładzie liście, gdy brakuje jej wody i wilgoci
 • Zdolność reinkarnacji  – nawet po długich wakacjach, możecie być spokojni – w jak opłakanym stanie wasz skrzydłokwiat by nie był, pożądny drink powinien załatwić sprawę
 • Odporność  – w porównaniu z innymi popularnymi roślinami domowymi, skrzydłokwiat jest bardzo odporny na ataki pasożytów. W przypadku pojawienia się przędziorków, mszyc czy wełnowców najczęściej wystarczy przecieranie liści mokrymi ścieraczkami i usuwanie szkodników. Jeśli to nie pomaga, warto sięgnąć po profesjonalne środki.
 • Optymizm  – dla tej rośliny szklanka jest zawsze w połowie pełna. Brak światła i niewystarczająca ilość wody? Nie ma sprawy, poradzimy sobie!

No Comments

  Leave a Reply